Zdobienie / Decoration

Plejady – M45

Zdobienie / Decoration

Plejady – M45

najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Popularność zawdzięczają głównie temu, że można ją swobodnie obserwować nieuzbrojonym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Byka, w odległości około 444 lat świetlnych. Jest to młoda gromada, ma około 100 mln lat. Otacza ją niebieska mgławica, widoczna na załączonym zdjęciu. Gromada obejmuje około 500 gwiazd.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plejady

Pleiades / Plejady - M45

To moje pierwsze Plejady, wykonane na niedawno zmodyfikowanym montażu NEQ6Pro (paski zamiast kół zębatych i komplet nowych łożysk). Modyfikację montażu wykonałem samodzielnie i dopiero po tej sesji fotograficznej, widzę co jeszcze muszę poprawić i o jakich czynnościach nie wiedziałem i jakie błędy popełniłem.

Pierwszej nocy uświadomiłem sobie, że nie wyrównałem osi lunetki biegunowej względem montażu, co praktycznie uniemożliwiło mi jakiekolwiek ustawienie montażu na polarną. Nie miałem pojęcia, że należy to zrobić. Stąd pierwsza sesja zdjęć to czas naświetlania raptem 90 [s].

Tyle byłem w stanie uzyskać bez poprawnej orientacji montażu względem polarnej. Następnego dnia odrobiłem „lekcje” i wieczorem gdy polarna pojawiła się na niebie, wyrównałem oś lunetki na tyle ile to było możliwe przy temperaturze -10°[C], kręcąc trzema malutkimi śrubkami, malutkim kluczem imbusowym, przy kiepskim świetle, bez rękawiczek na dłoniach, dopóki byłem w stanie trzymać klucz w placach na tym mrozie.

Lunetkę wyrównałem
na tyle, że już montaż był w stanie prowadzić naświetlanie
około 150[s] przy ogniskowej 1000/200 [mm] bez guidngu, ale co
druga/trzecia klatka i tak była z pojechanymi gwiazdami. Skróciłem
czas naświetlania do 2[min] aby zmniejszyć ilość zepsutego
materiału, mimo to co 4-6 klatka była zepsuta. Ustaliłem, że mam
źle ustawiony docisk, w którejś osi co powodowało zauważalny
malutki luz, który muszę jeszcze skasować regulując docisk.

Dopracuję montaż i jeszcze poprawię wyniki. Jak wróci do mnie mój Mgen to wtedy ten montaż z tą tubą pokaże pazur. Mam nadzieję.

Zdjęcia wykonane 23-25.1.2020 w Żabnicy w towarzystwie życzliwego kolegi Tomasz Siekiera, który udostępnił plac do fotografowania nieba. Dzięki Tomku! 🙂

Sprzęt:

  • Canon EOS 6D (nie modyfikowany),
  • SkyWatcher Newton 1000/200 [mm] F5,
  • Korektor komy,
  • NEQ6Pro modowany z błędami w kalibracji.

Skład, obróbka i dane:

  • Astro Pixel Processor
  • GIMP v2.10.14 + dodatki (Linux)
  • Lights w dwóch sesjach: 175 x 90[s] ISO 1600 + 32 x 120[s] ISO 1600 = 207 – 10% złych jakościowo = 186 klatek sumarycznie o różnym czasie ekspozycji,
  • Flats: 35 ISO-1600,
  • Dark Flats: 42 ISO-1600,
  • Darks: 42 ISO-1600,
  • Bias: 20 ISO-1600

Przeczytaj

Podobne Artykuły

EQDIRect home made in use

EQDIRect własnej budowy

    Kolejny krok w usprawnianiu zestawu astrofotograficznego za pomocą ogólnie dostępnych, darmowych rozwiązań.Kontroler GOTO jest dla mnie super wygodny i praktyczny w użyciu, gdy chcę

Czytaj dalej...